Sıkça Sorulan Sorular

Yağlar ile ilgili Soru ve Cevaplar

Sıkça Sorulan Sorular

Gerçekte motorlarda yağ değişim peryodunu motor üreticileri belirler.sentetik yağlar mineral yağlara göre dayanıklılığı daha fazla olan yağlardır bu nedenle yağ servis ömrü mineral yağlara göre daha uzun olur. Servis süresinin uzaması veya azalması kullanım şartları ve özellkle dizel motorlarda yakıt kalitesi ile yakından ilgilidir.

GL İngilizce Gear veLubricant kelimelerinin baş harfi olup dişli yağı olduğunu gösterir. 1 ,4 ve 5 ise dişli tipine göre performans seviyelerini gösterir Örnek GL-1 düz dişliler için mineral esaslı dişli yağıdır. GL-5 ise Hipoid tip dişlilerde kullanılacağını ve seviyesini gösterir.

W İngilizce Winter kış kelimesinin baş harfi olup yağın kış şartlarına uygun olduğunu gösterir.0 ve 5 ise yağın viskozite derecesini ifade eder.

Motor yağı ambalaj ve etiketleri üzerine o yağın performans seviyesi yazılmalıdır. Performans değerleri ise API ve ACEA gibi kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. API sınıflandırmasına göre S benzinli motor yağı olduğunu ifade eder C ise dizel motor yağı olduğunu ifade eder, S/C ise o yağın hem benzinli hemde dizel motorlarda kullanılabileceğini gösterir. S ve C nin yanındaki harf ise yağın hangi yıl motor teknolojisine uygun üst performans seviyesinde olduğunu gösterir. Örneğin SL: Benzinli sınıfta 2001 üst performans seviyesini CI-4 dizel sınıfta 2002 üst performans seviyesini gösterir

Sentetik yağlar özel kimyasal proseslerle elde edilen yağlardır, Mineral yağlar ise petrol ün rafinasyonu ile elde edilen doğal yağlardır. Birbiri ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmez.

Bununla ilgili pratikte gözlemle yapılan uygulamalar olmakla beraber.gerçek anlamda bir motor yağının bozulduğunu ve işlevini yitirdiğini anlamak için Laboratuvarda kapsamlı test edilmesi gerekir.

Yağın renginin kararması yağın bozulduğu anlamına gelmez. Zira yağın görevlerinden biride motoru temiz tutmaktır. İçerdiği deterjan-dispersan katıklar sayesinde oluşan kurum ve kirliliği temizleyerek bünyesine alır. Dolayısı ile rengi kararır. Bu da yağın görevini yaptığını gösterir.

Segman piston arasındaki açıklık tan yanma odasına giren yağın yanması ile yağ seviyesinin düşmesi eksilmenin belirtisidir. Sebepleri ise:
a-Uygun viskozitede yağ seçilmemesi,
b-Motordaki aşınma nedeni ile yağın yanma odasına kaçarak yanması,
c-Motorun sürekli yüksek devirde kullanılması sonucu ,ısı etkisi ile viskozitesinin düşmesi ve yanma odasına kaçarak yanması
c-Motorun dizaynından gelen tolerans içindeki eksilmeler.

Motorun ısısına dikkat edilmelidir.
Araç düz bir zeminde iken boşaltma ve doldurma yapılmalıdır.
Eski yağın motor karter den tamamen boşaldığından emin olunmalıdır.
İşlem bittiğinde Karter tapasının yeniden kapatılması unutulmamalıdır.